Czy warto inwestować w zbiornik na deszczówkę?

Ekologia jest dzisiaj w modzie i to praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu. Na każdym kroku staramy się dbać o środowisko naturalne, co oczywiście jest niezwykle dobrym rozwiązaniem. Również podczas budowy domu dbamy o to, aby korzystać z jak najlepszych materiałów i systemów, które nie tylko będą korzystne dla natury, ale także pozwolą oszczędzić nam pieniądze. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest zbiornik na deszczówkę – czy faktycznie warto go stosować?

Czym jest zbiornik do magazynowania wody deszczowej?

W każdym domu codziennie używa się bardzo dużą ilość wody. Znaczna jej część nie jest jednak wykorzystywana do picia czy przygotowywania pożywienia. Ciecz z wodociągu wykorzystywana jest głównie do prania, podlewania roślin czy spłukiwania toalety. Sposobem na ograniczenie zużycia wody jest zbiornik na deszczówkę . Podobnie jak szambo betonowe umieszcza się go pod powierzchnią gruntu, jednak zamiast gromadzenia w nim nieczystości, zbieramy wodę pochodzącą z opadów atmosferycznych.

Jaki powinien być odpowiedni zbiornik na deszczówkę?

Rodzaj i wielkość zbiornika do gromadzenia wody opadowej dobiera się w zależności od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć wielkość działki, powierzchnię połaci dachowej, z której woda będzie zbierana oraz lokalizację inwestycji. Na podstawie tych danych jesteśmy w stanie określić, jakiej ilości deszczu spodziewać się w danym mieście i wybrać odpowiedni rozmiar zbiornika. Nie powinniśmy pomijać czynnika klimatycznego, ponieważ wg danych meteorologicznych podsumowujących rok 2018 znacznie różniła się ilość opadów w północnej (Gdańsk) i południowej (Kraków) Polsce.

Czy warto montować betonowy zbiornik?

Z betonu wykonuje się nie tylko szamba i podziemne studzienki wodomierzowe , ale także zbiorniki na deszczówkę. Wykonanie ich z tak wytrzymałego i ciężkiego materiału ma wiele zalet. Przede wszystkim mogą one być umieszczone pod drogami np. pod wjazdem do garażu, przez co oszczędzamy miejsce na działce. Dodatkowo nawet puste nie zostaną wyparte przez wody gruntowe, gdy ich stan znacznie się podniesie.

Podobnie jak budowa studzienki wodomierzowej, instalacja zbiornika na wodę z opadów przebiega sprawnie – szczególnie jeśli wybierzmy system prefabrykowany. Zgromadzoną pod ziemią wodę można wykorzystać do podlewania ogrodu, a także po instalacji systemu filtracji do wykonywania niektórych czynności domowych. Pomimo że nie jest to tanie rozwiązanie, warto rozważyć jego zastosowanie. W perspektywie stale rosnących cen wody użytkowej inwestycja bardzo szybko się zwróci.

2020-12-23