Dlaczego warto zdecydować się na szambo betonowe?

Kiedy w pobliżu działki nie ma możliwości podłączenia się do miejskiej kanalizacji, należy zainwestować w wykonanie odpowiedniego szamba. Jednym z możliwych rozwiązań jest montaż zbiornika wykonania z betonu – dlaczego warto to zrobić oraz w jakich okolicznościach jest to nawet wskazane? 

Zalety betonowych zbiorników

Dzisiaj na rynku dostępne są głównie dwa rodzaje przydomowych zbiorników na nieczystości – szamba betonowe oraz zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych. Wiele osób zastanawia się, który system lepiej sprawdzi się na ich działce, niejednokrotnie wybierając tańszą wersję, czyli szambo wykonane z betonu. To rozwiązanie ma jednak znacznie więcej do zaoferowania niż tylko niską cenę. Do produkcji zbiorników na nieczystości producenci wybierają bardzo szczelne mieszanki betonowe, które są odporne na działanie środków chemicznych oraz przesiąkanie wody. Oznacza to, że szambo betonowe jest bardzo szczelne, dzięki czemu ścieki nie mają możliwości przedostania się do środowiska zewnętrznego i jego zanieczyszczenia. Atutem systemu jest również znaczny ciężar zbiornika, który może wynosić nawet kilka ton. Struktura materiału sprawia, że jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz bezpiecznie przenosi nawet duże obciążenia. Mieszanka betonowa, którą stosuje się do produkcji szamb, jest wytwarzana jedynie z naturalnych składników – kruszywo, woda oraz spoiwo czyli cement – co sprawia, że proces produkcji oraz sam materiał jest bezpieczny dla środowiska naturalnego.

Kiedy warto wybrać szambo betonowe?

Budowa szamba powinna być bardzo przemyślana, a rozwiązanie dopasowane nie tylko do naszych możliwości finansowych, ale również do istniejących warunków otoczenia. Stawiając dom na niewielkiej działce bardzo często jedynym miejscem, w którym można zainstalować zbiornik na nieczystości jest teren przewidziany na drogę dojazdową do garażu. Beton jest sztucznym kamieniem, na który nie wpłynie negatywnie ciężar samochodów osobowych czy dostawczych. Kiedy poziom wody gruntowej znajduje się na znacznej wysokości, po opróżnieniu lekkie zbiorniki mogłyby zostać wyparte przez ciśnienie hydrostatyczne. Szamba betonowe są bardzo ciężkie, dlatego to zjawisko im nie zagraża.

Wiele osób obawia się zakupu szamba betonowego ze względu na skomplikowany montaż, który nie jest możliwy bez zastosowania specjalistycznego sprzętu. Firmy oferują jednak kompleksowe usługi w tym zakresie (projektowanie, produkowanie i montaż), dlatego nie trzeba obawiać się dodatkowych kosztów.

 

2020-12-23