Inne wykorzystanie zbiorników betonowych

Najpopularniejszym zastosowaniem podziemnych zbiorników wykonanych z betonu są szamba przeznaczone do magazynowania ścieków produkowanych w gospodarstwach domowych. Szereg zalet sztucznego kamienia sprawił, że producenci ekologicznych, podziemnych skrzyń rozszerzyli swoją ofertę również o inne produkty.

Betonowe studzienki wodomierzowe

Zastosowanie studni wodomierzowych cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie wtedy, gdy budynek jest niepodpiwniczony, a na parterze nie ma miejsca przewidzianego na założenie urządzeń służących do pomiaru ilości czerpanej wody. Betonowe studzienki wodomierzowe występują w dwóch podstawowych rodzajach – mogą być zbudowane z kręgów lub występować w formie „pudła” zamykanego klapą. Ponieważ przez wodomierz przepływa woda użytkowa, dno studni powinno znaleźć się poniżej granicy przemarzania gruntu, aby w czasie zimy znajdująca się w przewodach ciecz nie zamarzała. Budowa studzienki betonowej najczęściej odbywa się w zakładzie prefabrykacji, a przygotowane elementy są transportowane i montowane na placu budowy. Duża sztywność materiału sprawia, że zainstalowane w studzience urządzenia są odpowiednio chronione przed działaniem dużego obciążenia spowodowanego np. przejazdem po powierzchni ziemi samochodów.

Nowoczesne zbiorniki na deszczówkę

Innym zastosowaniem żelbetowych zbiorników jest ich wykorzystanie do magazynowania wody deszczowej, która może pochodzić z systemu odwodnienia dachu lub drenażu znajdującego się wokół domu. Na ten system decyduje się coraz więcej ludzi, ponieważ zmagazynowana w zbiorniku ciecz może później zostać wykorzystana do podlewania ogrodu, mycia samochodu lub innych zabiegów. Zbiornik na deszczówkę wykonany z betonu wkopuje się pod powierzchnię ziemi razem z systemem pozwalającym na wypompowanie wody. Mieszanka betonowa jest materiałem bardzo szczelnym, dlatego uniemożliwia przesączanie się cieczy i wnikanie jej w grunt. Dodatkowo sztuczny kamień jest nietoksyczny, dlatego nie zanieczyszcza wody znajdującej się w zbiorniku ani środowiska zewnętrznego. Oczywiście każdy zbiornik na deszczówkę powinien być wyposażony w system zapobiegający przelaniu się cieczy w razie wystąpienia zbyt dużych opadów.

Beton doskonale nadaje się do wykonywania podziemnych zbiorników, ponieważ jest bardzo szczelny oraz wytrzymały, dzięki czemu po powierzchni terenu może odbywać się ruch pojazdów. Proces wytwarzania zbiorników jest ekologiczny, podobnie jak ich użytkowanie. Jeżeli szukamy zbiorników na deszczówkę, studzienek wodomierzowych lub wytrzymałego szamba, to proponowane przez producentów systemy betonowe z pewnością doskonale sprawdzą się nawet w miejscach o bardzo skomplikowanych warunkach gruntowych.

 

2020-12-23